Cukrzyca.XMC.pl 🍬 » Czym Jest Insulina
.:: Choose your language ::.
Polish flagItalian flagKorean flagChinese (Simplified) flagPortuguese flagEnglish flagGerman flagFrench flagSpanish flagJapanese flagRussian flagGreek flagDutch flagCzech flagCroatian flagDanish flagFinnish flagSwedish flagNorwegian flagFilipino flagHebrew flagIndonesian flagSlovak flagUkrainian flagHungarian flag

CUKRZYCA.XMC.PL

Czym Jest Insulina

Insulina jest jednym z ważniejszych hormonów wytwarzanych przez organizm człowieka. Jest ona produkowana przez skupienia komórek określanych mianem komórek beta lub komórek wysp trzustkowych zlokalizowanych w trzustce. Z trzustki insulina uwalniana jest do krwi a wraz z nią roznoszona jest po całym organizmie. Główne zadania insuliny to: pobudzanie wykorzystania cukrów i tłuszczów przez komórki jako materiału energetycznego, aktywacja magazynowania nadmiaru tych substancji w organizmie, pobudzanie syntezy (tworzenie) białka w komórkach z różnego rodzaju białek spożywanych przez człowieka.

Iniekcja insulina


Preparaty insulinowe różnią się budową cząsteczki insuliny oraz szybkością pojawienia się wstrzykniętej insuliny we krwi (początek działania) i czasem potrzebnym do wchłonięcia całej dawki insuliny (czas działania). Ze względu na budowę cząsteczki insuliny wyróżniamy:
insuliny zwierzęce, otrzymywane z trzustek wieprzowych lub wołowych. Wśród nich wyróżniamy: preparaty klasyczne (niskooczyszczone), chromatograficznie oczyszczone, wysoko oczyszczone.
insuliny ludzkie, produkowane przez komórki bakterii lub drożdży w wyniku tzw. inżynierii genetycznej. Struktura cząsteczek tych insulin jest identyczna jak insuliny człowieka.


analogi insulinowe. Zsyntetyzowane cząsteczki podobne do insuliny ludzkiej o określonych parametrach np. bardzo szybkim czasie działania.
Ze względu na czas działania dzielimy preparaty insulinowe na:
krótko działające (o szybkim początku i krótkim czasie działania)
o pośrednim czasie działania (do wchłonięcia całej dawki potrzeba ok. 24 godzin)
długo działające (działa dłużej niż 24 godziny)
Wchłanianie insuliny zawsze zależy od indywidualnych czynników. Wielkość dawki to kolejny czynnik: im większa dawka, tym dłuższy czas działania.